top of page
Parim Saastna.jpg

Pühale Olavile pühitsetud keskaegne Saastna kabel asus saarel (praegu poolsaar) Matsalu lahe suudmes, Gotlandilt Tallinna poole viiva veetee ääres. See oli tuntud palverännu- ja ohvripaik, kuhu tuldi kaugetest maadest veel hilisematelgi sajanditel. 2022. ja 2023. aasta suvel toimusid kabeli asukohas uuringud, et teha kindlaks hoone vanus ning täpsustada ehituslugu. Senimaani andis kabelikohast märku vaid rohtukasvanud vare. Väljakaevamised keskaegse kabeli asukohas olid Lääne-Eestis esmakordsed.

Lihula 

Lihula linnus oli 11.-12. sajandil Lääne-Eesti kõige olulisem keskus, mis jäi veepiirist ainult mõne kilomeetri kaugusele. Sadam võis olla tollase Penijõe suudmes veelgi lähemal. 1211. aastal sai sellest Eestimaa piiskopi residents, 1240. aastatel Liivi ordu komtuurkonna keskus. 2023. aasta suvel toimusid linnusel koostöös Norra Teadus- ja Tehnoloogiaülikooli arheofüüsikutega georadari ja magnetomeetriga uuringud, et leida jälgi eeslinnuse ehitistest, vanimast kirikust ja keskaegsest asulast.

Lihula linnuvaade.jpg
Taramäe linnus.jpg

Taramäe linnus

Kunagi veerohke Purtse jõgi jagas Askele muinaskihelkonna pooleks ja oli ühtlasi veetranspordi tuiksoon. Taramäe linnus paikneb jõe kunagisel suudmealal, kus pidi olema ka sadamakoht neile viikingilaevadele, mis kulgesid mööda Eesti põhjarannikut. 2022. ja 2023. aastal toimusid Taramäel ja selle ümbruses välitööd, mille tulemusel avastati ligi 7 meetrit laiad paekividest müürid ning uuriti lähemalt eraldi kompleksi moodustanud maakividest müüre. Tegemist on olnud võimsa kindlustusega, mille vanust veel ei teata. Elutegevusest mingeid märke ei leitud.

Tarakalda linnus

Purtse jõe suudmest mõned kilomeetrid ülesvoolu paikneb Tarakalda linnus, mis võis olla muinasaja lõpus Askele kihelkonna keskus. Ümbruskonnast on leitud asulakoht, ohvriallikad ja kalmistu. Linnuse müüre on varemalt uuritud, mistõttu teatakse, et maalinn oli kasutusel nii eel-viikingiajal kui ka 13. sajandil. 2023. aasta suvel tehtud uuringud tõid aga nähtavale linnuse sees paiknenud hooned. Muinasaegsete kerisahjude kütmisest jäävad maha jäljed, mida magnetomeeter suudab tuvastada. Tulemustest võiks järeldada, et linnusel elati püsivalt. 

Tarakallas.jpg
bottom of page